Що таке тоталізатор?

Поняття “Тоталізатор”

Тоталізатор – це гра обо заклад, де організатор на підставі правил тоталізатора і регулюючого цей вид діяльності законодавства приймає грошові ставки від учасників на результати представлених тоталізатором змагань, розподіляє згідно правил отримані у вигляді ставок грошові кошти (пул) між виграли учасниками, утримуючи собі фіксований відсоток (дохід тоталізатора) для компенсації витрат та отримання прибутку.

Дані із словників та енциклопедій:

 • азартна гра, заснована на результатах завбачення окремих подій, головним чином підсумків спортивних змагань
 • франц. totalisateur, від totaliser — підсумовувати) — На скачках і перегонах лічильник, що показує грошові ставки, зроблені на певного коня або собаку
 • загальне поняття “Сума ставок”
 • Бюро, що приймає і сплачує виграші
 • сама гра на гроші.
Тобто поняття класичного тоталізатора більше стосується кінських перегонів. Тоталізатори поміщаються при касах для прийому закладів, причому розрізняють Тоталізатор ординарний, де приймаються ставки на коня, який прийде першою, подвійний – на коня, який прийде другий, і потрійний – на коня, який прийде третьою. При розрахунку виграшу із загальної суми всіх ставок відраховується відсоток на користь бюро, а решта грошей діляться між тими, хто поставив заклад на коня, що переміг в даному заїзді. На початку гра проводилася лише між знайомими і носила характер парі між групою осіб. З часом число граючих значно збільшилася, причому траплялося, що посередники, тобто особи, влаштовували застави, зібравши гроші, ховалися, не сплативши нічого виграв. Зважаючи на це, якийсь лері у Парижі в 1865 р. відкрив, під своєю особистою відповідальністю, центральну касу для прийому закладів від гравців стрімко росло і ці заходи мали великий успіх, що і викликало ряд інших подібних тоталізаторів.
Основна суть тоталізатора полягає в тому, що сума всіх ставок гравців діляться між тими, хто вгадав результат і відповідно опинився у виграші. Відсоток виграшу перш за все залежить від загальної суми ставок усіх гравців на конкретний результат. Тому, якщо людина ризикне маленькою ставкою і поставивить на аутсайдера, на якого майже ніхто не ставить і аутсайдер переможе – він отримає пристойну суму. Ставки на фаворитів на тоталізаторі – інтересна справа. Звичайно, вони дуже часто приходять першими, але коефіцієнт виграшу, перемноження на частоту перемог, в таких випадках зазвичай не високий і знову ж таки залежить від суми всіх ставок. Буває так, що до фінішу першими приходять “темні конячки”, і якщо ніхто не поставив на виграшну комбінацію, то утворюється “котел” – типу джекпоту, який може збільшуватися протягом декількох заїздів поки комусь не пощастить.

Чим відрізняється тоталізатор від букмекерської контори

Найкращий приклад в Україні – це державні “Спортпрогноз” і “Спортліга”.
Зовсім інша гра через букмекерів, які пропонують чіткий коефіцієнт на результат, і якщо Ви прийняли парі, то коефіцієнт вже не зміниться на відміну від тоталізатора. Батьківщина букмекерства – Англія, де завжди було дуже багато любителів укладати парі і людей, що обожнюють спорт.

Букмекерська лінія ставок відрізняється від такої на тоталізаторі тим, що в будь-який момент коефіцієнт виграшу, для Вас, відомий, хоча і плавно змінюється протягом часу в залежності від різних факторів. Прибуток букмекера у порівнянні з тоталізатором значно менше. А якщо ви маєте депозит у різних конторах, то у вас з’являється шанс порівнювати і знаходити більш вигідні коефіцієнти на ту чи іншу подію. Аж до знаходження, так званих букмекерських вилок, що дають гарантований прибуток. Зрозуміло, Тоталізатор такої можливості дати не може.

Спортивний тоталізатор

Найкращим прикладом є “Спортпрогноз”. «Спортпрогноз» – єдина в Україні державна лотерея тото, в якій розігрується джек-пот. Він сягає багатьох сотень тисяч гривень! Ви можете виграти джек-пот, якщо вгадаєте результати зустрічей 12 пар команд, найчастіше футбольних, які входять до програми тиражу. Виграші виплачуються також за 11 та 10 вгаданих результатів. Зробивши ставку вартістю всього 3 гривні, можна виграти сотні тисяч гривень. Якщо знаєтесь на футболі, ви завжди можете оцінити шанси команд на виграш. Вам потрібно вгадати не рахунки, а лише перемогу однієї з команд пари або нічию. Не просто дивитися футбол і вболівати за свою команду, а самому брати участь в грі, намагатися передбачити результати матчів і з азартним нетерпінням чекати – «вгадав, виграв!». Візьміть (безкоштовно) у пункті розповсюдження лотерей МСЛ роздруківку програми чергового тиражу «Спортпрогноз» та  ігрову термінальну картку. Якщо ви впевнені в результатах усіх матчів тиражу, заповніть своїми прогнозами одне або декілька ігрових полів термінальної картки, позначених номерами 1, 2, 3, 4, 5.
Також наведемо приклад спортивного тоталізатора з деяких букмекерських контор. Для участі в тоталізаторі необхідно зробити ставки на всі події, які пропонуються букмекерської компанією. Для виграшу за ставкою досить вгадати результати не менше 9 подій. Призовий фонд, який визначається як 90% пулу ставок, розподіляється між виграли учасниками; 10% пулу – дохід організатора тоталізатора. Загальний виграш за ставкою залежить від її суми, числа вгаданих подій, від розміру пулу тоталізатора і від загальної суми виграли ставок. Якщо жоден з учасників не вгадав результати 14 (13, 12, 11, 10, 9) подій в тоталізаторі, вся неразигранная сума надходить у Джекпот наступного тоталізатора.
Основні терміни:
 • Учасник тоталізатора – фізична особа, яка зробила ставку в тоталізаторі в порядку і на умовах, що визначаються правилами. Учасник тоталізатора повинен бути не молодше 18 років.   
 • Подія – (тут) матч, змагання.   
 • Купон тоталізатора – список з 14 подій з їх наслідками, який заповнює учасник, щоб зробити ставку. Перемога першої команди позначається символом “1”; перемога другої команди – “2”; нічия – “Х”. Учасник тоталізатора може вибрати кілька фіналів по кожній події; в цьому випадку збільшується кількість варіантів ставки (і, відповідно, мінімальна сума ставки). Для компактної запису результатів події використовуються наступні позначення: “1, 2”, “1, Х”, “Х, 2”, “1, Х, 2”.   
 • Ставка в тоталізаторі – сукупність результатів подій (по одному з кожного матчу чергового тоталізатора), на яку учасник ставить гроші, а також величина цієї грошової суми.   
 • Учасник виграє за ставкою, якщо в ній вгадані результати 9 і більше подій, і програє, якщо вгадано менше 9 подій.   
 • При програші ставка втрачається, при виграші входить до виплату учаснику з призового фонду як його складова частина.   
 • Пул – грошова сума, отримана у вигляді ставок учасників на черговий розіграш тоталізатора.   
 • Призовий фонд – частина пулу, призначена для виплати виграшів.   
 • Призовий фонд складає 90% пулу і ділиться на 6 частин:
 1. Фонд I – 5% від пулу; в розподілі цієї частини призового фонду беруть участь ставки, в яких вгадані результати 14 подій;
 2. Фонд II – 10% від пулу; в розподілі беруть участь всі ставки, де вгадані результати 14 і 13 подій;
 3. Фонд III – 10% від пулу; в розподілі беруть участь всі ставки, де вгадані результати 14, 13 і 12 подій;
 4. Фонд IV – 15% від пулу; в розподілі беруть участь всі ставки, де вгадані результати 14, 13, 12 і 11 подій.
 5. Фонд V – 20% від пулу; в розподілі беруть участь всі ставки, де вгадані результати 14, 13, 12, 11 і 10 подій.
 6. Фонд VI – 30% від пулу; в розподілі беруть участь всі ставки, де вгадані результати 14, 13, 12, 11, 10 і 9 подій.

Таким чином, учасники, які вгадали

 • 14 подій беруть участь у розподілі призового Фонду I, II, III, IV, V, VI і Джекпоту
 • 13 подій беруть участь у розподілі призового Фонду II, III, IV, V, VI
 • 12 подій беруть участь у розподілі призового Фонду III, IV, V, VI
 • 11 подій беруть участь у розподілі призового Фонду IV, V, VI
 • 10 подій беруть участь у розподілі призового Фонду V, VI   
 • 9 подій беруть участь у розподілі призового Фонду VI.

Призовий фонд ділиться між виграшними ставками пропорційно сумі кожної, що беруть участь у розподілі. Джекпот – додатковий виграш, який розподіляється серед ставок пропорційно їх величиною. Джекпот формується з попередніх розіграшів тоталізатора, в яких не був розіграний один або більше виграшних фондів, тобто коли в кращій ставкою вгадано менше 14 (13, 12, 11, 10, 9) подій. Джекпот НЕ розігрується і збільшується від розіграшу до розіграшу, поки хтось з учасників не вгадає результати всіх матчів. Організатор тоталізатора має право збільшувати Джекпот з власних коштів.